Anahtar Priz

Hangi Anahtar Priz, Nerede Kullanılır?

Anahtar prizler ev, ofis, fabrika veya şantiye kullanım alanları olmak üzere hayatımızın her alanında kullanılmaktadır. Genel olarak ise ev ve ofis kullanımları dikkate alınır. Çünkü, ev ve ofisler uzun ömürlü veya ömürlük diye tabir ettiğimiz kullanım sürelerine sahiptir.

Bu yüzden anahtar prizleri evimiz ve ofisimize göre seçmeliyiz. Asıl iş ise evin veya ofisin kullanım alanlarına göre doğru seçimler yapılmasıdır. Genel kullanım alanlarında hangi anahtar priz çeşitleri kullanılır, birlikte bakalım.

1. Mutfak

Mutfak alanları hem evlerde hem de ofislerde en çok kullanılan alanlardan birisidir. Özellikle ev hanımları mutfakları çok sık kullanır. Peki mutfaklarda hangi çeşit anahtar prizler kullanılmalıdır?

Mutfak alanı, ıslak alan olarak geçmese de genellikle ıslak bölümmüş gibi düşünülebilir. Bu yüzden bu alanlarda gözle görünen prizler, kapaklı topraklı priz çeşidi olmalıdır. Bu hem güvenlik açısından hem de kapaklı priz olduğu için görünüm açısından estetik olacaktır.

Mutfaklarda standart anahtarlar tercih edilebilir.

2. Banyo

Bir evin veya ofisin en ıslak alanları banyolardır. Bu yüzden banyo gibi ıslak bölümlerde kesinlikle kapaklı topraklı prizler tercih edilmelidir. Böylece banyo da ki nem ve ıslaklık, prizlerinize nüfus edemeyecektir. Güvenlik açısından oldukça önemlidir.

3. Oturma Odası ve/veya Salon

Birçok kişi evinin oturma odasında vakit geçirir. Birçoğu da salon’u tercih eder. Genellikle her iki bölümde de aynı tür anahtar ve prizler kullanılır. Bu yüzden her ikisi içinde aynı şeyleri yazacağız.

Peki bu yaşam alanında ne tür anahtarlar ve prizler kullanılmalıdır;

Kesinlikle 1’den fazla priz kullanılmalıdır. Hem internet modemi, hem televizyon hem de uydu alıcısı gibi cihazla için fazladan prizleriniz olmalı. Bu prizler kapaksız olmalı, çünkü, genellikle komidin veya televizyonluğun arkasında kalacağı için kapaksız olması kullanım açısından kolaylık sağlar.

Ayrıca, 1 adet sat uydu prizi olmalı.

Yine, yeni çıkan bir ürün diyebileceğimiz Günsan Elektrik markalı USB priz de tavsiyelerimiz arasındadır. Iphone gibi birçok akıllı telefonu sadece USB kablo aracılığı ile doğrudan şarj etme imkanınız olur.

Yine bu yaşam alanlarında dimmer anahtar modelini de tercih edebilirsiniz. Ortamın ışık seviyesini ayarlamanıza imkan sağlayan dimmer anahtar modelleri işinize çok yarayacaktır.

Kısaca anahtar ve priz seçimini kullanım alanlarınıza göre bu şekilde uygulayabilirsiniz. Tabi piyasada çok çeşitte anahtar ve priz olduğu için Anahtar Priz Fiyatları da çok değişkenlik göstermektedir. Siz en iyi kaliteyi en uygun fiyata tercih edebilirsiniz.